Jak připravit domácnost na robotický úklid

R4-1 

Robotické vysavače vysají hladké podlahy i koberce a některé i vytřou. Po úklidu se vrátí do nabíjecí stanice, aby dočerpaly energii a byly připraveny na další práci. Jsou užitečnými pomocníky, kteří mohou ušetřit hodiny času. Přesto však nejsou bezchybné, a proto je před úklidem dobré zkontrolovat domácnost a někdy ji i lehce na robotický úklid připravit. Pár drobných úprav vám pak přinese spoustu hezký chvil bez pomyšlení na úklid.

 

Zajistěte stabilní WiFi připojení

Pro správné fungování robotického vysavače, který je ovládaný mobilní aplikací je nezbytné kvalitní připojení domácí Wifi, bez kolísání signálu a nastavením routeru na 2,4 GHz. U robotů s automatickou čistící stanicí je kvalitní WiFi připojení přímo podmínkou pro fungovaní robota, zde doporučujeme umístit čistící stanici do nejblíže routeru.

 

Umístěte správně nabíjecí/čistící stanici

Aby robot bez problému našel nabíjecí stanici musí být správně umístěna. Najděte jí místo ideálně na hladké omyvatelné podlaze, ne na koberci. Postavte ji přímo ke zdi, v dosahu el. zásuvky a v doporučené vzdálenosti od dalších překážek (viz návod). Čím lepší bude viditelnost stanice z ostatních částí místnosti, tím snazší bude pro vysavač návrat po úklidu. Ideálním místem je prostor, odkud může vysavač vyjet přímo bez nutnosti otáčení a vyhýbání se překážkám.

Pokud po zaparkování robota do stanice zůstává mopovací část v kontaktu s podlahou, myslete na to, že při návratu z vytírání zbytková voda v nádržce a mokrý mop mohou provlhčit podlahu kolem stanice. Proto volte raději umístění stanice na dlažbě, nebo hned po skončení vytírání nádržku s vodou vyprázdněte a mopy sundejte, aby nedošlo k poškození dřevěné nebo laminátové podlahy.

 

Změřte, jak vysoké máte přechodové lišty a dveřní prahy

Klasické dveřní prahy mohou být překážkou díky které se robotický vysavač nedostane do dalších místností a nemůže uklízet celý byt najednou. Prahy do výšky 1,5 – 2 cm robot obvykle překoná, ale vždy záleží na sklonu a zaoblení samotného prahu. Ideální řešením jsou přechodové lišty.

 

Zkontrolujte výšku nábytku, prostory pod postelí nebo pod pohovkou

Pokud jsou prostory pod vaším nábytkem nižší nebo stejně vysoké jako samotný robot, riskujete, že robot ve snaze pod nábytkem uklidit někde uvízne, nebo se do prostor vůbec nedostane a neuklidí. Proto se již při nákupu zaměřte na celkovou výšku robota (+ 1 cm = prostor, který bezpečně podjede) a doma si změřte prostor pod skříňkami, pod pohovkou, postelí, ale také pod topením nebo závěsnou toaletou. Skřínky s nastavitelnými nožičkami se dají případně trochu zvednout, ale topení již neupravíte a je škoda, aby pod ním robot neuklízel.

 

Zvládne robot úklid mezi židlemi pod jídelním stolem?

Změřte vzdálenost mezi nohami židlí a průměr vysavače. Důležité je, aby se robot vešel mezi nohy židle, na to myslete již při samotném výběru robota. A pak poměřte i rozměr mezi jednotlivými židlemi, tam někdy stačí židle lehce posunout, aby robot mohl bez problémů zajet uklidit i pod stolem, aniž byste museli židle zvedat.

Pozor na židle, které mají nohy spojené lištou, ta může robotickému vysavači dělat problémy a při jejím přejíždění může robot snadno uvíznout.

 

A co kabely a menší předměty a překážky na podlaze?

Velkým nepřítelem robotických vysavačů jsou volně ložné kabely, a hlavně ty tenké. Hrozí nebezpečí, že je robot namotá na některý z rotačních kartáčů. Jedním z řešení je nastavení zakázaných zón v aplikaci, další možností je zakrytí nebo uchycení kabelů do lišt.

Dejte také pozor, pokud budete v domácnosti sušit prádlo, protože nohy sušáku mohou být velkou pastí na robota, stejně tak křesla, nohy židlí nebo stolů, které mají spojovací lišty přímo u země.

Problém může způsobit i voda rozlitá na zemi, protože robotický vysavač není určen na vysávání tekutin. Je potřeba dávat pozor na misky s vodou našich domácích mazlíčků, aby nedošlo k vylití vody na podlahu, kterou by mohl vysavač nasát a poškodit svůj vnitřní elektronický systém. Doporučujeme misky označit zakázanou zónou nebo umístit na bezpečné místo. Pokud necháváte vysavač vysávat i ve sprchovém koutě, (tzv. walk in sprchový kout), který je již součástí mnoha moderních domácností, ujistěte se, že v něm nezůstala voda.

 

Jak si robot poradí s vysáváním koberce

Většina robotických vysavačů je dnes již vybavena funkcí pro detekci koberců. Robot koberec nejen rozpozná, ale i zvýší sací výkon při jeho úklidu.

Pokud robot vytírá, je třeba zajistit, aby se na koberec nedostal a zbytečně ho nemáčel mokrým mopem. To snadno nastavíte v mobilní aplikaci funkcí zakázané zóny, nebo koberec ohraničíte magnetickou páskou, podle možností vašeho robota. Ty nejlepší robotické vysavače dokáží na kobercích mopy nadzvednout a vysát je i během vytírání.

Klasické koberce s délkou vlasu kolem 1,5 cm zvládají roboti obvykle uklízet bez problémů, ale pozor na příliš výrazné střídání barev nebo dokonce černou barvu na koberci. Ta může robotickému vysavači pěkně zamotat hlavu. Stejně tak dlouhé kobercové střapce mohou působit potíže a namotávat se na boční kartáče.

 

Nechte robota načíst mapu a tu si pak upravte, jak potřebujete

Jakmile bude váš byt připraven na první robotický úklid, nechte všechny dveře otevřené, aby robot mohl projet a načíst celou domácnost. Mapa domácnosti se u laserových robotů propíše do aplikace a tam ji můžete upravit dle svých preferencí. Umístit do ní zakázané zóny nebo upravit rozdělení místností.

U gyroskopických robotů není načítání mapy potřeba, robot se může pustit hned do úklidu a během něj bude do aplikace sdílet svou aktuální polohu.

Ale u všech robotů bez rozdílu navigačního systému platí: Při prvním úklidu zůstaňte na blízku, abyste viděli, jak si robot počíná a zda přeci jen ještě nebude potřeba nějaký zásah do vaší domácnosti.

Jakmile vše odladíte, nechte robotický vysavač uklízet, když nejste doma a vracejte se do dokonale čistého domova.